• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Beware of dog...
Mikrofon Çeşitleri, Çalışma Prensibi ve Kullanım Alanları Hakkında...

Mikrofonlar, ses ile temas edince titreşen ince bir malzeme olan diyaframları aracılığıyla sesleri alırlar. Bu titreşim sonik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Gerçek bir standart ölçüm birimi bulunmamakla birlikte, mikrofonlar için çeşitli sınıflandırmalar bulunur, diyafram çapına göre, kullanım amacına göre ve uygulumaya göre. Diyaframın boyutu mikrofonun ses basıncı seviyesini, hassasiyetini, dinamik aralığı ve iç ses düzeyini etkiler.

Öncelikle mikrofon nasıl çalışır kısaca bir değinelim;

Mikrofon, ses enerjisini elektrik enerjisine nasıl çevirir?

1-      Konuştuğunuzda, sesiniz tarafından yaratılan ses dalgaları, mikrofona enerji taşır. Duyabildiğimiz ses, havadaki titreşimlerin taşıdığı enerjidir.

2-      Mikrofonun içinde diyafram (hoparlörden bulacağınızdan çok daha küçüktür ve genellikle çok ince plastikten yapılmıştır) ses dalgaları vurduğunda ileri ve geri hareket eder.

3-      Diyaframa bağlı bobin ileri geri hareket eder.

4-      Daimi mıknatıs, bobin boyunca kesen bir manyetik alan üretir. Bobin, manyetik alan boyunca ileri geri hareket ederken, içinden bir elektrik akımı geçer.

5-      Elektrik akımı, mikrofondan bir amplifikatöre veya ses kayıt cihazına akar. Ses elektriğe dönüşür! Bu akımı ses kayıt cihazını çalıştırmak için kullanırsanız, sesi sonsuza dek daha etkili bir şekilde saklayabilirsiniz.

Diyafram çapı büyüklüğüne göre bir sınıflandırma yaparsak;

 Küçük Diyafram (Small Diaphragm)

Küçük diyaframlı mikrofonlar genellikle ince silindirik şekilleri nedeniyle kalem mikrofonları olarak adlandırılır. Kompakt tasarımı, daha hafif ve daha kolay konumlandırılmasını sağlar ve ilginç bir şekilde, daha yüksek ses basınç seviyelerini tutarak ve daha geniş dinamik aralıklara sahip olmak için daha kompakt tasarlanmıştır. Akustik gitar, ziller ve diğer enstrümanlarda kullanabiliriz. Bu diyafram tipinin bilinen kusurları artan dip gürültü ve düşük hassasiyettir.

  Geniş Diyafram (Large Diaphragm)

Diyafram ne kadar büyük olursa, hava titreşimlerini de o kadar çok hissedebilir ve daha fazla titreşim yakalanır, sonik ayrıntılar daha hassas üretilir. Küçük diyaframların aksine, büyük diyaframlar kolayca hareket ederek, daha şeffaf ve doğal bir sesle sonuçlanan ses basınç seviyelerinde bile, ufak farklılıkların duyulmasını sağlar. Bunları vokallerden gitarlara ve diğer enstrümanlara kadar her şeyi kaydetmek için kullanabiliriz, sadece ses basıncı seviyesini arttırdığında bozulabileceğinden ses seviyesini kontrol altında tutmaya dikkat edelim.

 Orta Diyafram (Medium Diaphragm)

Orta Diyaframlı mikrofonlara bazen melez (hybrid) denir çünkü küçük ve büyük diyaframların özelliklerini birleştirirler. Küçük diyaframların verebileceği yüksek frekans içeriğinin bir kısmını korurken, büyük diyaframlara benzer şekilde daha dolgun ve sıcak bir sese sahip olma eğilimindedirler. Bunlar hem canlı hem de kayıt ortamlarında itibar kazanmakta olan modern mikrofonlardır, ancak küçük bir ev stüdyosu ya da küçük bir mekan kuruyorsanız, özellikle de büyük ve küçük diyafram mikrofonlarınız varsa, bu mikrofonlara ihtiyaç duymayabiliriz.

Müzikte kullanım alanlarına göre temel bir sınıflandırma yaparsak;

 Dinamik (Dynamic) Mikrofonlar

Güvenilir ve çok yönlü bir şey arıyorsanız, o zaman dinamik mikrofonlarla başlamalısınız. Hareket eden bobin ve manyetik diyaframları sayesinde bu mikrofonlar güvenilir bir şekilde ses yakalar ve yüksek ses basınç seviyelerinde bile başarılıdırlar. Bu şekilde, bas ve gitar amplifikatörleri gibi yüksek ses kaynaklarında, hatta davul setlerinde dahi kullanabiliriz. Ayrıca, sadece çok yüksek ses seviyesi (Ses Basıncı Düzeyi) uygulamaları için değil, daha sessiz ortamlarda da oldukça iyi sonuç alınır.

 Kondenser (Condenser) Mikrofonlar

Bu mikrofonların metal bir arka plakanın yakınına oturan ince bir iletken diyaframı vardır. Bu konfigürasyon, ses basıncının, diyaframı titrettiği ve ardından ses sinyalini üreten bir kapasitör gibi çalışır. Gerçek hareketli bobinler yerine kapasitans kullandıkları için, bu mikrofonları stüdyoda hassas kayıt için ideal hale getirir. Bu ses yakalama yönteminin güç gerektirdiğine dikkat edelim, bu nedenle fantom (pahntom + 48 Volt) güçlü bir mikser veya doğrudan pillere ihtiyacımız olacaktır. Kayıt etmeye çalıştığınız alet ne olursa olsun, kondenser mikrofonu ses basıncı seviyeleri çok yüksek olmadığı sürece işi halledecektir. Dinamik mikrofon kadar sağlam olmadığı için dikkatli kullanmayı unutmayalım.

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1474 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın