• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Beware of dog...
Black Friday (Kara Cuma) 25 Kasımda başlıyor
Black Friday 25 Kasımda başlıyor.

Pro-tools, cubase, logic, reason, wavelab, ableton, mixcraft gibi yazılımları güncellemek isteyen, veya bu yazılımların uzantılarını ucuza almak isteyenler için kaçırılmaz fırsat.

Her yazılımın kendi sitesini ziyaret edip indirimleri mutlaka takip etmeli, tabi alış verişi sanal kredi kartı ile yapmak en mantıklısı.

Peki nedir bu kara cuma (black friday) ve nereden çıkmıştır?

Siyah Cuma, ABD'de Şükran Günü'nü takip eden gün (Kasım'ın dördüncü Perşembe günü). 1932 yılından bu yana, Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edildi ve çoğu büyük perakende satış mağazası çok erken (ve yakın bir zamanda gece saatlerinde) açıldı ve tanıtım satışları gerçekleştirdi. Siyah Cuma resmi bir tatil değil, ancak California ve diğer bazı devletler "Şükran Günü" ni devlet görevlileri için bir tatil olarak, bazen de Columbus Günü gibi bir başka federal tatil yerine gözlemlemektedirler. Pek çok perakende olmayan çalışanlar ve okullar Şükran Günü'nü ve sonraki Cuma günlerini kapalıdır; bu, aşağıdaki normal hafta sonu ile birlikte dört günlük bir hafta sonu yapar ve böylece potansiyel alışveriş yapanların sayısını arttırır. O zamandan beri yanlış olan haberler, daha çok uzun bir süre için yılın en yoğun alışveriş günü olarak tanımlanmasına rağmen, rutin olarak 2005 yılından bu yana yılın en yoğun alışveriş günüydü. Benzer öyküler, bu yıl histeriyi ve stok sıkıntısını canlandıran, olumlu geribildirim durumu yaratarak, yılda bir kez yeniden ortaya çıkıyor.

2014'te, Black Friday'deki harcama hacmi, 2008 durgunluğundan bu yana ilk kez düştü. 50.9 milyar doların harcamaları 4 günlük Black Friday haftasonunda bir önceki yıla göre% 11 azaldı. Bununla birlikte, ABD ekonomisi durgunluk içinde değildi. Noel sürüngeni, birçok perakendeci şimdi tek bir alışveriş gününe veya haftasonuna konsantre olmak yerine, Kasım ve Aralık aylarının tamamı boyunca promosyonlarını yaymaya başladığı için, Black Friday'nin öneminin giderek azalması için bir faktör olarak gösterildi.

Şükran Günü'nden sonra Şükran Günü'nden sonra bir alışveriş bağlamında uygulanan en erken kanıt, sözcüğün Şükran Günü sonrasında meydana gelecek ağır ve yıkıcı yaya ve araç trafiğini tanımlamak için kullanıldığı Philadelphia'da ortaya çıktığı anlamına geliyor. Bu kullanım en az 1961 yılına dayanıyor. Yirmi yıldan sonra, ifade yaygınlaştıkça, popüler bir açıklama, bu gün perakendecilerin kâr etmeye başladığı noktayı temsil ettiğini ve böylece "kırmızı renkte "" Siyah "olmak .

Uzun yıllar perakendecilerin sabah saat 6: 00'da açılması yaygın bir olaydı, ancak 2000'lerin sonlarında birçok kişi 5: 00'e veya 4: 00'e kadar sızdı. Bu, birçok perakendecinin (Target, Kohl's, Macy's, Best Buy ve Bealls  dahil) gece yarısı ilk kez açtıkları 2011'de yeni bir uç noktaya götürüldü. 2012'de Walmart ve diğer bazı perakendeciler Şükran Günü saat 8: 00'de mağazalarının çoğunu açacaklarını açıkladılar ve bazı işçiler arasında bir işten ayrılma çağrısı yaptılar. Şükran Günü'nde 2014'te JCPenney, Best Buy ve Radio Shack gibi mağazalar Şükran Günü'nde açıldı. Hedef, Walmart, Belk ve Sears gibi mağazalar Şükran Günü saat 6.00'da açıldı.  Üç eyalet, Rhode Island, Maine ve Massachusetts, büyük süpermarketler, büyük kutu mağazaları ve mağazaların Şükran Günü'nü mavi yasalar nedeniyle açmalarını yasaklar.

Siyah Cuma günü alışveriş yapan kişiler arasında şiddet olayları bildirildi. 2006 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri'nde toplam 7 ölüm ve 98 yaralama var. Olası alışveriş yapanların Şükran Günü tatili boyunca, hattın önündeki bir yeri güvence altına almak ve böylece istenilen öğeleri elde etmek için daha iyi bir şans vermek için yaygındır. Bu, önemli bir güvenlik riski oluşturur (en detaylı durumlarda propan ve jeneratörlerin kullanılması ve genel olarak, acil giriş ve yangın merdivenlerinin bloke edilmesi, en az bir şehrin uygulamayı yasaklamasına neden olması gibi).
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
443 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın