• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Beware of dog...
Vokal yaparken mikrofon kullanım yanlışlıkları
Yapılmaması gerekenler;

1-Şarkı esnasında mikrofonu tuttuğu eliyle,habire mikrofona parmağıyla vurarak tempo tutma(çat,çaat diye ses gelir).
2-Elinde mikrofon varken,seyirciyi gaza getirmek için alkış hareketi yaparak tempo tutma.Dolayısıyla paat paat diye mikrofona vurma.
3-Şarkı aralarında konuşurken reverb'ü açık unutup konuşanın ne dediğinin anlaşılmaması.
4-Artislik olsun diye mikrofonu ağzının kenarına dayayıp,mikrofonun kıçını yukarı kaldırma.
5-Tremelo veya vibreto efekti verebilmek için zırt-pırt mikrofonu sallama hareketi(İbrahim Tatlısesin icadı).
6-Playback yaparken mikrofon kullanma(harbiden, mikrofonsuz playback yapamayanlar gördüm).
7-Seyircinin sesi gelsin diye mikrofounu seyirciye doğru uzatma(tonmaister müdahale etmezse hiç birşey anlaşılmaz halbuki ,sadece güzel bir uğultu gelme ihtimali var,ayrıca da seyirci zaten kendini duyar ,niye tekrar mikrofon uzatılır,öyle bir dert varsa ,ona göre de seyirciye mikrofonlama yapılmalı).
8-Bir mikrofondan bir kaç kişi söylemek zorunda kalınır bazen,ne kadar verimli olur,herkes kendi sesi duyulsun avaz avaz bağırır.

Yapılması gerekenler;

Mikrofonun hangi mesafede tutulması gerektiği çok önemlidir. Sesimizin duyulması, söylediklerimizin anlaşılır olması gerekir. Bunun için mikrofonun dudaklara olan mesafesi iyi ayarlanmalıdır. Konuşma yaparken ya da şarkı söylerken orkestra veya müzik yayınının mikrofon sesinin üstünde olmaması gerekir. Aksi takdirde söyledikleriniz anlaşılmaz.


Mikrofon Tutarken Dikkat Edilecek Noktalar

1-Mikrofonla dudaklarınız arasında 3-5 parmak mesafe olmalıdır.
2-Mikrofonla konuşurken sesinizi göstermekten korkmayınız.
3-Kalın sesleri duyurmakta zorluk çekiyorsanız mikrofonu iki parmak kadar mesafede tutmalısınız.
4-Kuvvetli sesleri verirken mikrofonu kendinizden biraz uzaklaştırmalısınız. (Ör: Beş parmak mesafede tutabilirsiniz.)
5-Mikrofonun ses alan ön yuvarlak bölümünü ağzınıza paralel gelecek şekilde tutunuz.
6-Eğer ellerinizi kullanmanız gerekiyorsa yaka mikrofonu kullanınız.
7-Bütün bu yazılanların verimli olması için iyi bir ses ayarlamasının yapılmış olması gerekir. Ses ayarı önceden yapılmadıysa sahnede çok zor durumda kalmanız olasıdır.

Sahnede Nasıl durmalı :

...Tabii ki bu konu sahnede olan herkes için oldukça zorlayıcıdır.Sahnede durmak herkes tarafından görülmek izlenmek anlamına da geleceğinden en doğru duruş sizi güvende hissettirecek aynı zamanda seyircide de beğeni uyandıracaktır.Tabii ki her sanatçının kendi söylediği tarza uygun yapıda bir duruşu bulunur.Ancak sahne duruşunda uygulanabilecek en kolay ve başarılı duruş dik olarak durmak,elleri ya sabit bir yerde bağlamak ya da çok fazla hareketli olmayacak şekilde şarkının tarzına uygun hareket ettirmek.

Bunun dışında şarkıyı söylerken mutlaka seyirciyle göz temasınız olmalıdır.Yani gözler tamamiyle kapalı,kendi kendine şarkı söylemek seyircide olumlu bir etki bırakmayacaktır.Her izleyiciye sanki şarkıyı kendisine söylermişcesine ulaşmalısınız.Sahne sanatları mutlaka karşılıklı etkileşim içerir.Unutmayın ki şarkı söylemek sanki konuşmak gibidir.İyi şarkı söylemek de tıpkı iyi konuşmak gibi inandırıcı,içten ve doğru mimiklerle süslenmiş bir bütün olduğu zaman başarılıdır.Bu da tabiiki uzun bir eğitim ve tecrübeye ihtiyaç duyar..
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
831 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın